Adventní čas na Zahrádce

A máme prosinec, s ním přichází zimní období a hlavně oblíbený čas všech dětí – Vánoce. 

V prvním týdnu jsme si s dětmi vyprávěli o tom, co to ten adventní čas je, v lese jsme si nasbírali chvojí, usušili si jablíčka, pomeranče a vyrobili jsme si  adventní věnec, ozdoby a dokonce i vánoční strom.

Každý den si děti zapálily před obědem svíčku na našem věnci, stalo se to krásným rituálem, který nás celý adventní čas doprovázel.

Jeli jsme se podívat na Vyšehrad, kde byl kouzelný betlém s jesličkami a při naší návštěvě si dětský sbor nacvičoval koledy, výlet byl obohacen vánočním koncertem.

Nechyběla návštěva babiček v residenci Rosa, kde byl připravený program pečení perníčků. V tom už mají děti dobrou praxi, jelikož jsme si je upekli i v naší nové kuchyni a kamnech na zahrádce. Při výrobě těsta jsme zaměnili mouku s hráškovým proteinem, naše cukroví mělo velice specifickou chuť :-).

Oblíbenou pohádkou před spinkáním a odpočinkem je o kvákovi a žbluňkovi, když jsem se dozvěděli, že ji hrajou v divadle Gong, nesměli jsme tam chybět. Děti si divadelní představení velice užili a samozřejmě jsme si ji přečetli hned po návratu z divadla.

Rozloučení před vánocemi proběhlo v komunitním kruhu průvodců, dětí, rodičů a domškoláku z Křídla. Inspirovali jsme se waldorfskou pedagogikou a za zpěvu koled si každé dítě prošlo spirálou z chvojí, zapálilo si své vánoční světlo, které buď ponechalo v kruhu nebo si ho mohlo vzít domů. A tak se nám v šeru prosvítila Zahrádka vánočními světýlky, které přinesla magickou atmosféru vánoc. Kdo chtěl si mohl v jurtě vyrobit ozdobu na stromeček nebo si ozdobit jablíčko k vánoční tabuli.

Doufáme, že jste si všichni svátky užili v klidu a pohodě a přejeme jen to nejlepší do roku 2020.